Smart tänk


Bil

 

måste du verkligen ha en?

Tja, det beror mycket på vad slags jobb du har. Men för de flesta är det inget krav. Då kanske en bil kan avvaras och pengarna kan läggas på annat.

Visst spar en bil mycket tid, man kan storhandla en gång i veckan och för den som har barn att skjutsa till olika idrottsaktiviteter underlättar givetvis en bil väldigt mycket. Så visst finns det fördelar, men …

Vad en bil verkligen kostar ifall man äger bil i 63 år av sitt liv är ansenlig. Det blir en utgift på över tre miljoner kan man läsa här, varifrån jag saxar följande citat:

I pengar: ”Bilen följer många av oss genom hela livet. Och helt gratis är det inte. Enligt en nyligen publicerad undersökning kostar vårt liv med bil drygt 3 miljoner kronor!”

Och i tid: ”Först: Tiden. Vi spenderar 13 962 timmar med vår bil, antingen bakom ratten eller i någon slags bilvård/service/väntande på service. 13 962 timmar är alltså drygt 1 år, 7 månader och 6 dagar!”

Kostand bil.jpg

Jag har aldrig ägt en bil. Jag har aldrig tagit körkort. Och jag kan konstatera så här efter många år att jag har klarat mig bra utan det. I mitt jobb var det aldrig ett krav, vilket förvisso inte alla kan säga.

I mitt första samboförhållande i tjugoårsåldern finansierade jag dock min flickväns körkort. Sen tyckte jag mig inte ha råd med mitt eget, så det fick vara. Men jag tänkte också att om jag ändå skaffade ett körkort så borde jag ju skaffa en bil också. Det hade i så fall blivit en riktigt gammal bil som kanske ofta krånglade och därför krävde ständiga reparationer, vilka jag av ekonomiska skäl var tvungen att efter förmåga ordna själv.

Den tid jag hade varit tvungen att lägga på att laga bilen kunde jag lika gärna lägga på att åka kollektivt.

Tack vare det tänket har jag sparat mycket pengar genom åren. Det är jag glad för nu när jag ser vad lite jag får i pension. Det är nu jag har pengarna som jag aldrig lade på en bil genom alla åren och därför lever jag lika gott som pensionär som jag gjorde när jag jobbade och hade en dubbelt så hög inkomst. Fast när jag bestämde mig för att avstå från bil hade jag förvisso ingen aning om att pensionsystemet skulle försämras så drastiskt. Då förväntade jag mig att få 80% av lönen som pensionsinkomst. Men så blev det ju inte sedan M, Fp (numera omdöpta till L), C och klassförrädarna inom S gemensamt skrotade APT-systemet.

Vi fick aldrig en demokratisk chans att säga ett ord om vad vi tyckte om att inte få den pension vi förtänar! Allt var hysch-hysch och osann propaganda!

Jag tror att många sitter fast i ett chablontänk där en bil är ett ”måste”, vilket den faktiskt för de flesta inte är, utom möjligen under en kortare del av livet. I vart fall om man inte tänker kreativt och hittar andra lösningar.

Och så kommer ju miljöaspekten till. Särskilt de som motiverar sitt bilinnehav med att de måste köra ungarna till fotbollen, handbollen och allt vad det kan vara bör kanske tänka lite längre. Vilken framtid får deras barn när den globala uppvärmningen passerar gränsen för när den inte kan stoppas (”the tipping poin”) ens med bästa vilja i världen? Vill de att barnbarnen ska behöva uppleva en total miljökollaps? Knappast, men det har de nog inte tänkt på.

Klimat - barn framtid.jpg

Global uppvärmning

Om ditt bilägande drabbar dig ekonomist och gör dig till fattigpensionär så beror det alltså inte bara på att skrupelfria välbetalda politiker inom M, Fp, C och S saboterade pensionssystemet utan att själva lida nöd på grund av sina egna beslut. Lite grann får du också skylla dig själv att du lade pengarna på bilen istället för att spara dem till din pension.

Men den globala uppvärmningen som du har bidragit till drabbar dina barn och än mer dina barnbarn och efterkommande generationer. När isen försvinner i Arktis blir jorden mörkare och den suger åt sig än mer av solens värme. Samtidigt stiger haven och breder ut sig särskilt mycket över låglänt mark och vatten är mörkare än land. Några decimeter höjd havsnivå leder till många kvadratmil större vattenyta! Det leder till att mycket mer värme sugs upp från solen.

Uppvärmningen leder till tinande av tundrans permafrost vilkeyt frigör en massa koldioxid, men även metan som har 30% högre växhuseffekt än koldioxid. Låt vara att den är bryts ned lite snabbare, men ändå.

När jorden värms upp och haven värms upp kommer även metanis att frigöras från havsbottnarna, vilket innebär att ytterligare enorma mängder metan frigörs till atmosfären. Det handlar om miljarder ton.

Allt detta är inget annat än sjävförstärkande effekter. Till slut går de inte att hejda. ”The tipping point” är nådd. Och vi är snubblade nära den redan nu. Kanske det redan är för sent att ändra på det.

Vad gör du?

Behåller du bilen? Uppmuntrar du dina barn att skaffa körkort och bil? Hur tänker du? Att bilen spar tid? Att bilen visar upp din egen status? Måste du verkliag ha en? Hur långt framåt tänker du egentligen? Tänker du på dina eferlevande  barn du har satt till världen? Jag bara undrar!

 

 

3 tankar om “Smart tänk

  1. Pingback: Jag har haft en enorm tur – eaqhan

  2. Pingback: Antarktis pallar inte längre – eaqhan

  3. Pingback: Låt dig inte luras – eaqhan

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s