Firas idag
och varje år åttonde mars
Den internationella kvinnodagen kom till 1910 genom Andra internationalen. Initiativtagare var den tyska kommunisten Clara Zetkin. Man skulle kämpa för rösträtt och för socialism. Den internationella kvinnodagen är således en i grunden socialistisk rörelse, men det är det väl få som vet idag, eller tänker på.
Kvinnors rättigheter har stärkts betydligt i Sverige, Europa och många andra länder under de dryga hundra åren sedan kvinnodagen instiftades. Men mycket återstår att göra. Särskilt i länder där islam är utbredd.
Tyvärr är det idag just vänstern som starkast försvarar islamismen i den ickemuslimska delen av världen. Det borde vara tvärt om, särskilt som vänstern är den politiska riktning som främst står upp för den Internationella kvinnodagen och kvinnors rättigheter och jämlikhet mellan könen. Det är ganska märkligt. Jag som kommunist kan inte begripa det!
Ping: Den politiska kartan – eaqhan
Ping: Kvinna, linne och shorts = för lättklädd – eaqhan
Ping: Kanske Gud ändå finns – eaqhan
Ping: Islamsk lynchstämning – eaqhan
Ping: Släng en sten i skallen – eaqhan
Ping: Knappt någon tror väl på astrologi – eaqhan