Hur gjorde man
när pyramiderna byggdes för cirka 4500 år sedan
Det har man länge undrat över. Teorierna har varit många. Den mest sannolika har talat för att man byggde en ramp och drog upp stenblocken, som kunde väga upp till trettio ton, men mindre för de översta.
Det där låter ju enkelt, men har en hake. För att lägga sista stenen uppe på toppen måste rampen ha rymt en större volym än hela pyramiden. I vart fall om man inte kunde dra stenblocken uppför en brantare ramp än med en lutning på procent. Och det är det ingen som har trott. Tills idag.
När några engelska och franska arkeologer i ett gammalt stenbrott i Hatnub i Egypten letade efter gamla inskriptioner fann det något mycket mera intressant. De hittade ett hål!
Hålet fanns i en ramp som man hade släpat de färdighuggna blocken uppför. Hålet indikerade att man hade lagt ett rep runt en stolpe så att två lag kunde dra upp stenblocken. Ett lag drog uppåt och ett lag drog nedåt med hjälp av rep som lades runt stolpen. Kanske satt det rent av ett block på stolpen. Om så är fallet så är uppfinningen av block två tusen år äldre än man tidigare har antagit.
Med hjälp av stolparna i de nu upptäckta stolphålen borde man ha kunnat dra upp stenblocken på en ramp med 20 procents lutning. Och så har kanske gåtan fått sin lösning.
Ny teori om hur pyramiderna byggdes
Bild avslöjar hur pyramiderna byggdes
Pyramider har fler hemligheter