Näbbdjurets mjölk
kan användas mot resistenta bakterier
Det skriver Illustrerad vetenskap.
Du kan läsa tre artiklar utan att vara prenumerant. Sen är det tvärstopp. Jag är prenumerant, men min inloggning har inte funkat på över en månad, vilket jag har klagat på. ”Tekniskt fel” säger Illustrerad vetenskap. Hur länge det ska pågå kan man ju undra.
Jag tänker säga upp prenumerationen. Inte bara för att jag inte längre kan logga in, utan för att tidningen är fullmatad med faktafel. När det handlar om sådant jag redan vet är det ju ingen fara, men på områden där jag är mindre bevandrad luras jag ju.
En mycket bättre tidning var VETENSKAP. Men den gick i konkurs.
Att vänta på en skärpning är väl att vänta förgäves, vill jag tyvärr tro. Så jag ringer i morgon till kundtjänst och säger upp tidningen som jag har haft i många år, för nu har jag fått nog.
Forskning & Framsteg är en svensk populärvetenskaplig tidskrift. Tidskriften utkommer med tio nummer om året. Den började utges 1966 och ägs av en stiftelse utan vinstsyfte
https://fof.se/
GillaGillad av 1 person
Jag vet. Jag har prenumererat på tidningen sedan jag vet inte när. Troligen från nån gång på 80-talet. Men tack ändå för infon. Den kan ju kanske vara bra för någon av mina läsare.
/Skvitt
GillaGilla
Vi ska naturligtvis göra reklam för grejer med bra ägarförhållanden. 🙂
GillaGilla
F&F, gärna. Ja.
/Skvitt
GillaGilla
Noterade att du har en mängd inaktuella bloggar listade som inte gör blogginlägg eller är nedlagda.
1. https://eaqhan.wordpress.com/wp-admin/link-add.php
Du kan gärna norpa några av de som jag listar om du vill och givetvis även Vetenskapliga partiets! Flera av de jag listar är utpräglade vänsterbloggar.
För att inte gruppolarisera Sverige har jag även nationella bloggar, men naturligtvis ska man vara på sin vakt mot alla mänskliga grupper som polariserar sig själva med olika former av osanning om man vill bli mer sann. https://vetenskapligapartiet.wordpress.com/sanning/
Vill du lägga upp RSS-feedar som jag har gjort, så kan du enkelt göra det så här: https://vetenskapligapartiet.wordpress.com/2018/12/17/hur-skapar-man-en-rss-feed-i-bloggsystemet-wordpress-com/
Det blir roligare att besöka sin egen blogg då. 😉
GillaGilla
Tack för tipset!
/Skvitt
GillaGilla
Noterade att du har en mängd inaktuella bloggar listade som inte gör blogginlägg eller är nedlagda.
Forskning & Framsteg
http://fof.se
Vetenskapliga partiet
https://vetenskapligapartiet.wordpress.com
Du kan gärna ta några länkar till de bloggar som jag listar om du vill! Flera är vänsterbloggar.
För att inte polarisera Sverige har jag även nationella bloggar, men naturligtvis ska man vara på sin vakt mot alla mänskliga grupper som polariserar sig själva med olika former av osanning om man vill bli mer sann.
https://vetenskapligapartiet.wordpress.com/sanning/
😉
GillaGilla
God nyhet men ändå väldigt dålig eftersom den innebär att massvis med näbbdjur kommer att plågas och dö i laboratorier.
GillaGilla
Kan ju faktiskt bli så 😦
/Skvitt
GillaGilla