Extrem kvinnosyn


Chockerande uttalande

 

gör en indisk försvarsadvokat inför kamerorna

I en brittisk dokumentär som visas av svt play med den svenska titeln ”Indiens dotter”. Det det handlar om kände jag till sedan tidigare. Det stod ju i media och en sådan fasansfull händelse glömmer man ju knappast.

En ung flicka våldtogs i en buss i Indien av sex unga män i flera timmar. De slet ut hennes inälvor ut ur hennes vagina. Hon dog av skadorna, men levde oroligt nog i tretton dygn efter händelsen.

Det chockerande uttalandet ser du i bilden nedan, som är resultatet av mitt klippande och klistrande av skärmdumpar från filmen. Du ser det 48:25 in i densamma. Kan ses tills Kvinnosyn Indien

Jag  saknar ord för vad jag vill säga som kommentar till Ap Singhs uttalande!

Men jag har vissa funderingar.

Kvinnosyn Indien + islam

I många länder har kvinnor få rättigheter. Jämställdhet är det inte tal om. Indien är ett skrämmande exempel, men även många muslimska länder. Det handlar om gamla patriarkala kulturer och koranen påbjuder just sådant kvinnoförtryck! Det försvarsadvokaten i bilden ovan säger (6:33 in i filmen) kan lika väl sägas av en imam eller en helt vanlig muslimsk man.

Med sådana värderingar skrämmer det mig givetvis att vi har fått in så många muslimer i Sverige att de nu har bildat ett eget parti.

”Under många år har muslimer i Sverige använt sig av redan etablerade svenska riksdagspartier för att driva sina frågor. Framför allt Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Centern har utgjort muslimska plattformar ofta med islamistiska förtecken.”

Nu är de alltså mogna att stå på egna ben! 

”Eftersom den muslimska andelen av Sveriges befolkning växer … kan detta bli ett stort parti med tillväxtpotential.” ”Frågan är alltså vilket inflytande det nya muslimska partiet kommer att få. På kort sikt kan det förstås bli en vågmästare i lokalpolitiska sammanhang. På längre sikt även komma in i riksdagen.” ”Och partiet torde i första hand vända sig till sunnimuslimer.” Citaten kommer från Christopher Jarnvall på siten NB Nyhetsbyrån.

Partiets namn: ”Nyans”. Det kan vara värt att nämna att just sunni är den riktning inom islam som tolkar koranen mest bokstavligt, även sharia-lagarna och anser att demokrati strider mot guds lag, samt är den riktning som frambringar extremistisk islamism. Nu är de beredda att påverka svenska samhället politiskt. Jag bävar!

Saudi - sverige islamistiskt

”Nya partiet Nyans vill värna muslimers intressen” / Dagen

”Parti med muslimfokus lanserades i Sverige” / Världen idag

”Partiet Nyans uppfyller allt fler villkor för att räknas som islamistiskt” / Ledarsidorna.se

”Så vill Saudiarabien omvända Sverige till den islamiska läran” / Dagens samhälle

Konklusion:

Vi vet mycket väl hur det ser ut i länder som styrs av islamska partier. Det är inget att sträva efter. Tvärt om, det måste bekämpas! Och det finns bara ett sätt. Stoppa muslimsk invandring och kasta ut dem som ännu inte har fått svenskt medborgarskap, samt de som SÄPO bedömer vara en säkerhetsrisk!

14 tankar om “Extrem kvinnosyn

  1. Pingback: Muslim brände bibeln – eaqhan

  2. Pingback: Iran – det började med Ayatollah Khomeini – eaqhan

  3. Pingback: Protester i Iran – eaqhan

  4. Pingback: Professor oroad över politisk islam – eaqhan

  5. Pingback: Ebba om påsk-upploppen – eaqhan

  6. Pingback: Islam – en psyksjuk religion – eaqhan

  7. Pingback: Turkiet islamiseras alltmer – eaqhan

  8. Pingback: Det vi inte vill ha i Sverige – eaqhan

  9. Pingback: Kampen mot kvinnlig könsstympning i Somalia – eaqhan

  10. Pingback: Jösses vilken reaktion! – eaqhan

  11. Pingback: Funderingar kring religion – eaqhan

  12. Jag repeterar det. Skilj på sekterister och sekulariserade! Amineh Kakabaveh är en sekulariserad individ som försöker få V och Sverige att vakna upp ur sin slummer. Döm inte ut henne! Vi behöver henne och andra sekulariserade i Sverige. Utan dem kan vi inte bekämpa sekterismen effektivt, vare sig här eller i världen som stort.

    Gilla

  13. Tyvärr breder en ojämlik kvinnosyn av samma typ som ovan ut sig också här, lite mer för varje dag som går, i och med att vi, nej inte vi, utan fega POLITIKER,, låtit hederskulturens normer breda ut sig utan att sätta ner foten. Även om motkrafter nu vaknat, mest tack vare GAPF och Sara Mohammad, så förvärras läget varje dag, eftersom dagens ”invandrare” bär med sig hederskulturen i bagaget.

    Gillad av 1 person

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s