Varje dag
har jag surfat in på bonton.se
Men så kom inga nya satirteckningar på ett bra tag. Dag efter dag blev jag besviken, allt mer besviken och till slut orolig. Hade det hänt något? Allvarligt, eller hade han bara tagit en paus?
Jag blev tvungen att googla Hans Lindström. Då hittade jag ett inlägg på Facebook, som jag tyvärr nu inte hittar tillbaka till. Men där skrev en kvinna att Hans var sexist, rasist och islamofob. Kvinnan förstod uppenbarligen inte satiren och inte den dräpande och berättigade kritiken av islam. För där träffade han helt rätt!

Behöver det sägas att kvinnan var muslim? Sådana är ju känsliga individer som inte tål vare sig kritik eller sanning. Ändå ser den hemska sanningen om islam (religionen för förtryck, ojämlikhet och matriarkat envälde) ut såhär:

Se mina inlägg om islam här.

Så kom ju då svaret på varför Hans inte uppdaterade sin sida med nya teckningar. Det kom som en chock. Jag har ju blivit som beroende av denne geniale satirtecknare. Han hade avlidit! Jag känner stor sorg och saknad, som om en mycket närstående hade gått bort. Frid över hans minne!

Läs artikeln varifrån bilden är hämtad.
Hans har givit ut sina teckningar i böcker. Här är ett exempel: ”Dina hemorrojder syns på Facebook”.
”Han lämnade jordelivet på samma sätt han kom, med papper och penna i handen. Att teckna var hans terapi. Att få andra att skratta åt livets vansinne var hans liv. Nu finns han inte längre, men hans teckningar och vår kärlek till honom lever för evigt. Vad som händer med denna sidan får framtiden utvisa.
Ta hand om er och varandra. Familjen Lindström”
Till den texten hör en bild av Hans penna när han levde. Den ser du här.
Man kan verkligen sakna Hans Lindström. Hoppas du kan leva vidare ändå!
GillaGillad av 1 person
Och du också!
/Skvitt
GillaGillad av 1 person
Vad ledsamt! Hans Lindström var en svensk Charlie Hebdo. Och alldeles för lite uppskattad och förstådd. tror jag.
GillaGillad av 1 person
Jo, det är tragiskt. Och just nu kan man tydligen inte se hans alster på webben, Det är synd.
Förhoppningsvis öppnar familjen hemsidan igen.
/Skvitt
GillaGilla
Pingback: Hans Lindström är död | Se Eaqhan